Best Supermarket Chocolate Ice Cream: Tasted and Rated 2026

Isabel Gaines
Best Supermarket Chocolate Ice Cream: Tasted and Rated
This page may contain affiliate links.

In this taste test, we rated the best supermarket chocolate ice cream available, finding rich and creamy options that rival artisanal brands. Our expert panel sampled several products, scoring on taste, texture, and ingredient quality. The results reveal a clear shift toward less-processed, higher-quality ice creams with fewer gums and emulsifiers.

Top Supermarket Chocolate Ice Cream Picks

We evaluated each ice cream for smoothness, mouthfeel, cream content, and overall flavor complexity. Dense, custard-based French-style ice creams earned extra points, as did those with short, recognizable ingredient lists. Below are the standout performers.


25% Off All iHerb Brands

Find Bleeding Edge Supplements at Scandalous Prices on iHerb.


Best Overall: Waitrose No.1 Santo Domingo Chocolate Ice Cream

Waitrose No.1 Santo Domingo impressed with its voluminous, super-rich texture and deep chocolate flavor. Made with 35% West Country whipping cream, Rainforest Alliance-certified Dominican Republic chocolate, and free-range eggs, this ice cream is remarkably smooth and creamy. It carries a Great Taste one-star award and contains no stabilizers. Priced at £4.50 for 480ml (94p/100ml), it earned 4 out of 4 stars.

ADVERTISEMENT

Best Bargain: Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Ice Cream

Sainsbury's Taste the Difference offers excellent value at £3.50 for 480ml (73p/100ml). It combines British cow's milk with 27% double cream and Rainforest Alliance-certified cocoa for a medium-intensity chocolate custard with a sugary toffee note. This ice cream is free from stabilizers and emulsifiers beyond the soya lecithin in the chocolate, earning 4 stars.

Premium Choice: Brickell's All-Natural Craft Chocolate Ice Cream

For those seeking an indulgent splurge, Brickell's all-natural craft chocolate ice cream (£7.50 for 475ml, £1.58/100ml) delivers a fudgy, rich, and satiating experience. Its bittersweet, nutty flavor comes from dark brown sugar and British milk from a family farm. This 4-star contender is intensely characterful and complex.

Comparison Table: Top Chocolate Ice Creams

Brand Price (per 100ml) Rating Key Features
Waitrose No.1 Santo Domingo 94p ★★★★★ 35% whipping cream, no stabilizers, Rainforest Alliance chocolate
Sainsbury's Taste the Difference 73p ★★★★ 27% double cream, no stabilizers, cocoa
Brickell's Craft £1.58 ★★★★ All-natural, dark brown sugar, family farm milk

Key Takeaways

  • Look for ice creams with high cream content and short ingredient lists.
  • French-style custard bases typically yield a smoother, denser texture.
  • Avoid products with multiple gums and emulsifiers; they often indicate lower quality.
  • Provenance matters: Rainforest Alliance certification ensures sustainable sourcing.
  • Supermarket brands now compete with artisan makers on flavor and quality.

FAQ

What is the best supermarket chocolate ice cream overall?

Our taste test found Waitrose No.1 Santo Domingo chocolate ice cream to be the best overall, thanks to its rich creaminess, deep chocolate flavor, and clean ingredient list.

Which supermarket chocolate ice cream is the best value?

Sainsbury's Taste the Difference Belgian chocolate ice cream offers great quality at 73p per 100ml, making it the best bargain option.

ADVERTISEMENT

Are supermarket chocolate ice creams healthier now?

Yes, many supermarket brands have reduced gums and emulsifiers, using more cream and better chocolate, resulting in less-processed, higher-quality ice creams.

Choosing the right chocolate ice cream comes down to your preference for richness, sweetness, and price. Whether you opt for the luxurious Waitrose, the budget-friendly Sainsbury's, or the artisan Brickell's, you can enjoy a premium dessert without leaving the supermarket aisle.

Best Products We’ve Tested and Rated

Our testing team at work

Our testing team has hands-on reviews of residential 5g wifi night vision, sd card, button spy, purse bag, and usb spy audio. Every option below was compared across price, build quality, and real-world performance, with honest pros and cons. We update these guides regularly as new models arrive, so the recommendations stay current.

ADVERTISEMENT

Our testing team has hands-on reviews of 4k spy, trail camera cellular, budget trail camera, non cellular trail camera, and cheap trail camera. Every option below was compared across price, build quality, and real-world performance, with honest pros and cons. We update these guides regularly as new models arrive, so the recommendations stay current.

ADVERTISEMENT
Isabel Gaines

Author

Isabel Gaines

As a former restaurant owner turned reporter, Isabel brings a unique perspective to Grand Goldman. With decades of experience, her articles on cooking and homemaking are both informative and engaging, reflecting her deep knowledge and love for all things culinary.


SPONSORED

Get Lifetime Access to the Lastest Movies, with Exclusive Offers & Free Express Order Delivery.

The best paddle surf board isn't at Decathlon: it's this one with thousands of accessories and outlet pricing - Grand Goldman

The best paddle surf board isn't at Decathlon: it's this one with thousands of accessories and outlet pricing - Grand Goldman

Even if you keep up a great workout routine all year round, when vacation time comes, we usually tend to slack off and put training aside. A good w...

Read
This is the best time to get cheap, good running shoes: here's why - Grand Goldman

This is the best time to get cheap, good running shoes: here's why - Grand Goldman

Running is an accessible sport and we only need a little time and a good pair of running shoes to get going, which we can find right now at a good ...

Read
Sports sunglasses: which is the best to buy? Tips and recommendations - Grand Goldman

Sports sunglasses: which is the best to buy? Tips and recommendations - Grand Goldman

The sun gives us energy that is vital for our system, but it can also harm us, which is why protection is vital. As Paracelsus said: the dose makes...

Read
The best folding stationary bikes: which one to buy? Tips and recommendations - Grand Goldman

The best folding stationary bikes: which one to buy? Tips and recommendations - Grand Goldman

When looking for a way to stay in shape from the comfort of our own home, few options are better than getting an exercise bike or a recumbent bike ...

Read
Pull-up bar: which one is best to buy? Tips and recommendations - Grand Goldman

Pull-up bar: which one is best to buy? Tips and recommendations - Grand Goldman

Pull-ups are undoubtedly one of the best exercises you can do to train your back and core muscles. Choosing a pull-up bar is not simple, as there a...

Read
Sports headphones: which is the best to buy? Tips and recommendations - Grand Goldman

Sports headphones: which is the best to buy? Tips and recommendations - Grand Goldman

There are times when exercising can get a bit boring and tedious; not every day we are and we need an external stimulus to encourage us to train. ...

Read
Sports Sunglasses: Which Is Best to Buy? Tips and Recommendations - Grand Goldman

Sports Sunglasses: Which Is Best to Buy? Tips and Recommendations - Grand Goldman

The sun provides us with energy that is vital for our system, but at the same time, it can be harmful. As Paracelsus said: the dose makes the poiso...

Read
These are the best thermal bottles to stay hydrated during this heat wave while we train in summer - Grand Goldman

These are the best thermal bottles to stay hydrated during this heat wave while we train in summer - Grand Goldman

We are experiencing one of the toughest weeks of summer, with places in the country reaching nearly 45º, making going outside dangerous, and even m...

Read
Adidas Salomon Reebok: the best deals on running and training shoes on Amazon Prime Day - Grand Goldman

Adidas Salomon Reebok: the best deals on running and training shoes on Amazon Prime Day - Grand Goldman

Finally, the Prime Day 2023 has begun, where we can find great deals on the Amazon website between July 11 and 12. We are sure that sports enthusia...

Read
Adidas, Puma, Reebok: the best deals on running and training shoes on Amazon Prime Day - Grand Goldman

Adidas, Puma, Reebok: the best deals on running and training shoes on Amazon Prime Day - Grand Goldman

Finally, Prime Day 2023 has begun, where we can find great deals on the Amazon website between July 11 and 12. Sports enthusiasts are sure to want ...

Read

ADVERTISEMENT




SPONSORED